Švédská centrální banka zvýšila klíčovou úrokovou sazbu o celý bod – WSB-TV Channel 2

1
Švédská centrální banka zvýšila klíčovou úrokovou sazbu o celý bod – WSB-TV Channel 2

KODAŇ, Dánsko – (AP) – Švédská centrální banka v úterý zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu o celý procentní bod, aby bojovala s nejvyšší inflací za více než 30 let, což je první ze série velkých zvýšení očekávaných od centrálních bank po celém světě tento týden.

Riksbanken uvedla, že inflace rychle vzrostla – na 9 % v srpnu, což je nejvyšší úroveň od roku 1991 – „podkopává kupní sílu domácností a ztěžuje společnostem i domácnostem plánování svých financí“.

Banka zvýšila svou základní úrokovou sazbu na 1,75 % a uvedla, že v příštích šesti měsících bude zpřísňovat, protože se bude snažit vrátit inflaci zpět ke svému cíli 2 %. Při velkém zvýšení poukázala na to, že ostatní centrální banky rychle zvyšují sazby, protože spotřebitelské ceny rostou.

The Americká centrální banka Očekává se, že ve středu dojde potřetí v řadě k velkému nárůstu o tři čtvrtě bodu a ve čtvrtek bude následovat Bank of Englandjehož půlbodový nárůst minulý měsíc byl největší za 27 let a předpokládá se, že bude další.

“Během pandemie vznikla globální nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou,” uvedla švédská centrální banka. “Ruská válka na Ukrajině ještě více zvýšila ceny několika důležitých komodit a způsobila vážné narušení energetických trhů v Evropě, což způsobilo elektřinu a ceny plynu vzrostou na velmi vysokou úroveň.”

Dodal, že „k tomu přispěla i dobrá ekonomická aktivita ve Švédsku“.

Švédsko je součástí Evropské unie, ale nepoužívá měnu euro, takže není součástí Evropské centrální banky.

Leave a Reply